Det har länge ryktats om att Valves Steam Box ska släppas inom en snar framtid, och senaste ryktet kommer ifrån den tyska tekniksidan golem.de.
Enligt dem ska man ha fått ta del av insiderinformation ifrån Valve om att Steam Box kommer lanseras senare i år. Steam Box ska vara en enkel version av en PC, som man kopplar direkt in till teven och stödjer Steams nya tjänst, Big Picture. Enligt den tyska sajten ska konsolen vara baserad helt på Linux. Men ännu är det bara ett litet rykte, och varför inte dra upp sådana lagom inför imorgon när CES-mässan drar igång!
Om Skribenten
Robert Nilson är uppvuxen med spel, ända sedan han fyllde 10 år har han fått bråkat med sina syskon om vem som ska spela på Nintendo 8-bit. Det gick så långt att Roberts föräldrar gjorde upp ett spelschema som man fick skriva upp sig på. Utöver det studerar Robert idag till lärare, språk, matte och idrottslärare för högstadiet och gymnasiet. De timmar som han inte spenderar i tråkig litteratur spelar han rollspel, japanska sådana. Värt att nämna är att Robert även ställt upp i Halo SM på Xbox back in the days, samt närmar sig 100.000 gamerscore på sin Xbox 360-profil. Robert frilansar även som fotograf i Uppsala, och har fått en hel del bilder publicerade i UNT, Ung Vuxen och Skolvärlden.
Inga Kommentarer